Cyklovýlety po okolí undefined

V našem hotelu je možné domluvit půjčení horských kol.

Všechny cyklovýlety je možné začít a ukončit u stanice veřejné dopravy (vlak, autobus nebo loď na Brněnské přehradě).

Turistické cyklovýlety jsou sestaveny tak, aby byly přístupné na běžných kolech za každého počasí, až na výjimky jsou vedeny po zpevněných cestách. Offroadové cyklovýlety jsou vedeny převážně v nezpevněném terénu a doporučeno je horské kolo.

Podrobný popis výletů uvedených níže lze od letní sezóny 2012 bezplatně stáhnout z www.regiontisnovsko.cz. Zde jsou k dispozici i další zajímavé trasy. V tisovském Turistickém informačním centru je také k dispozici mapa 1:50 000 s vyznačenými výlety.

Náročnost výletů:

*  - nenáročný (malé převýšení)

**  - středně náročný (kopcovitý terén)

***  - náročný (prudká a dlouhá stoupání a klesání)

Malhostovická pecka * cca 13 km

Z Tišnova směrem na Černou Horu. Za městem začíná krásná cyklostezka Ivo Medka, na jejím konci doprava k Vitaru, sjezd na Drásov a Malhostovice. Tam odbočit doprava k Malhostovické pecce. Přírodní památka Malhostovická pecka je tvořena nápadně vyvýšeným vápencovým bradlem, nedaleký Drásovský kopeček zaujme skalní bránou vzniklou zřícením stropu nevelké jeskyně. Na jaře se lokalita pokryje množstvím květů chráněného koniklece velkokvětého. Zpět do Tišnova přes Drásov. Pokud zvolíte cestu do Hradčan, čeká vás asi kilometr po velmi frekventované silnici Brno-Tišnov.

undefined

undefined undefined undefined undefined undefined

Železné výhledy ** cca 24 km

Z Tišnova do Železného, asi 200 m za posledními domy zahnout doprava vzhůru na Stanoviska. Odměnou za dlouhé a dosti prudké stoupání po štěrkové cestě jsou výhledy po celou cestu pře Unín, Rohozec, Bukovice a Rašov. Následuje sjezd do Lomnice. Středem památkové zóny Lomnice je náměstí s kostelem, radnicí a barokním sousoším morového sloupu. Téměř tisíc kamenných náhrobků na židovském hřbitově dokládá někdejší rozsáhlé židovské osídlení. Raritou je v Česku zřejmě jediná socha krále Gambrina ve výklenku bývalého pivovaru. Na náměstí začíná Stezka Járy Cimrmana. Od letní sezóny 2012 si v Lomnici můžete vypůjčit také audioprůvodce po památkách. Kolem Besénku se poté vratíte zpět do Tišnova.

undefined

undefined undefined undefined

Za památkami ** nebo ***

Z Tišnova po cyklostezce do Lomničky a údolím Besénku do Lomnice. Středem památkové zóny Lomnice je náměstí s kostelem, radnicí a barokním sousoším morového sloupu. Téměř tisíc kamenných náhrobků na židovském hřbitově dokládá někdejší rozsáhlé židovské osídlení. Raritou je v Česku zřejmě jediná socha krále Gambrina ve výklenku bývalého pivovaru. Na náměstí začíná Stezka Járy Cimrmana. Od letní sezóny 2012 si v Lomnici můžete vypůjčit také audioprůvodce po památkách. Přes Ochoz se dostanete na rozcestí k Prudké – délka úseku 15 km.

** a) + 10 km – dále doleva po rovině okolo řeky do Borače (zastávka vlaku) a kolem Svratky a trati po rovině do Tišnova

*** b) +34 km – dále doprava do Doubravníku. Památkovou zónu Doubravník tvoří historické jádro obce s farním kostelem, zbytky opevnění, farou a obytnými domy. Kostel Povýšení sv. kříže byl vybudován z bílého mramoru pány z Pernštejna. Od letní sezóny 2012 si v Doubravníku můžete vypůjčit také audioprůvodce po památkách. Dále pokračujte do Černvíru a Nedvědice (nádraží) – pozor zvýšená doprava! Přes Sejřek a Maňovou do Pernštejnského Jestřabí. Pohádkový Pernštejn je jeden z nejvýznamnějších moravských hradů. Od poloviny 13. Století byl sídlem Pernštejnů, kteří po dlouhá staletí hráli důležitou roli v politickém dění českého království. Pod hradbami roste pověstmi opředený více než 500 let starý tis. Dobrodružný sjezd z Jilmoví do Skryjí po modré turistické (nezpevněný terén), dále do Dolních Louček a přes Předklášteří do Tišnova.

undefined

undefined undefined undefined undefined undefined undefined undefined undefined undefined

Na Babylon *** cca 14 km

Z Borače – místní částí Vrby vzhůru do kopce lesní cestou až k rozhledně Babylon nad Kaly. Máte-li výhledů málo, zajeďte si ještě na Křivoš u místní části Zahrady a pak sjezd dolů do Dolních Louček. Odtud přes Předklášteří do Tišnova.

undefined

undefined undefined undefined undefined

Dechberoucí *** cca 15 km

Z Veverské Bitýšky po silnici na Lažánky. Asi po 1,5 km zahnete doprava na asfaltovou lesní cestu a asi 500 m po nezpevněné lesní cestě pořád vzhůru do Holasic a kolem jabloňových sadů až do Lažánek. Pak táhlé klesání lesnatým Maršovským žlebem do Březiny a kolem Svratky až do Tišnova.

undefined

undefined undefined undefined undefined

Údolím Bílého Potoka a Libochůvky **

Z Veverské Bitýšky kolem Bílého potoka k Hálovu mlýnu a přes Maršov a Braníškov k Vlkovské hájence – délka úseku 15 km.

a) + 10 km – po speciální cyklostezce od rybníka (koupání) do Deblína a dolů přes Vohančice a Březinu do Tišnova

b) + 14 km – okolo rybníka (koupání) a údolími Blahoňovky a Libochůvky do Dolních Louček. V Dolních Loučkách se nachází největší inženýrské dílo na trati Brno-Havlíčkův Brod – železniční viadukt známý jako Most míru. Byl postaven v letech 1939 – 1953. Velký oblouk o rozpětí 120 m je největším železobetonovým obloukem v České republice. Most má délku 300 m a je 30 m vysoký.

c) +25 km – po žluté turistické značce (nezpevněný terén) a přes několik mělkých brodů do Katova a Níhova (koupání) a přes Kutiny a Říkonín do Dolních Louček, Předklášteří a Tišnova.

undefined

undefined undefined undefined undefined undefined

Brody Bílého potoka (off road) ** cca 25 km

Vlakem do Níhova, pak po silnici do Katova, Križínkova a Křoví. Na konci obce Křoví odbočit doleva na modrou turistickou značku, následuje sjezd lesem k Bílému potoku. Kromě mlýnů je známým místem i bývalá „šmelcovna“ (z německého schmeltzen – tavit), kde se zpracovávala stříbrná a železná ruda. Dále pokračujte po modré po proudu přes 16 brodů na Šmelcovnu. Posledních asi 9 km vede z větší části po vyasfaltované lesní cestě a má charakter pohodlného dojezdu do civilizace.

undefined

Na Kozárov (off road) *** cca 44 km

Začátek v Tišnově, po trase výletu Malhostovická pecka. Přírodní památka Malhostovická pecka je tvořena nápadně vyvýšeným vápencovým bradlem, nedaleký Drásovský kopeček zaujme skalní bránou vzniklou zřícením stropu nevelké jeskyně. Na jaře se lokalita pokryje množstvím květů chráněného koniklece velkokvětého. V Drásově odbočit vlevo na Všechovice a Skaličku (odtud off-road). Z Malé Lhoty na Kozárov je cesta zpevněná, ale pak následuje sjezd po modré turistické značce k Lomnici. Středem památkové zóny Lomnice je náměstí s kostelem, radnicí a barokním sousoším morového sloupu. Téměř tisíc kamenných náhrobků na židovském hřbitově dokládá někdejší rozsáhlé židovské osídlení. Raritou je v Česku zřejmě jediná socha krále Gambrina ve výklenku bývalého pivovaru. Na náměstí začíná Stezka Járy Cimrmana. Od letní sezóny 2012 si v Lomnici můžete vypůjčit také audioprůvodce po památkách. Z Lomnice po asfaltu údolím Besénku do Tišnova.

undefined

undefined undefined undefined undefined undefined undefined undefined


 


Online poradce

Hotel Květnice

Tel.: +420 549 410 370
Fax: +420 549 410 290
Web: www.hotelkvetnice.cz
E-mail: hotel.kvetnice@cbox.cz
tvorba www stránek emocio
Hotel Kvetnice Hotel Kvetnice Hotel Kvetnice

Hotel Květnice ***, nám. Míru 120, Tišnov